Yağ Değişimi

Yağ Değişimi

Peugeot Citroen Ds aracınızın ömrünü uzatan, yakıt ekonomisini koruyan en önemli faktörlerin başında periyodik bakım gelir, yağ değişimlerinizi de zamanında yaptırarak motorunuzu koruyabilirsiniz. Peugeot Citroen Ds marka araçlarda motorun düzgün ve standart performansında çalışabilmesi ve aracın motorunda sorun çıkmaması için motor yağı hayati bir önem taşımaktadır. Bu nedenle belli periyotlarla motor yağının ve filtresinin değişmesi motorun sağlığı ve verimli çalışabilmesi için oldukça önemlidir.   Eski model araçlarda 5000 km’de bir yapılması tavsiye edilen motor yağı değişimlerinin yeni model araçlarda 8000 ile 10.000 km’de bir değiştirilmesi tavsiye edilmektedir.   Motor yağı değiştirilirken Peugeot Citroen Ds üreticisinin belirttiği yağ cinsini kullanmak ve yine Peugeot Citroen Ds araç üreticisinin belirlediği periyotlarla bu değişimlerin yapılması gereklidir. Motor yağı seçerken Peugeot Citroen Ds araç üreticisinin belirlediği özelliklere uygun yağ kullanılması aracın performansını ve motorun daha verimli çalışmasını sağlayacaktır. Araç için gerekli olan araç yağ tipleri aracın kullanım kılavuzunda mevcuttur.   Aracın motor yağı değiştirilmediğinde ise bir takım sorunlar kendini göstermeye başlar. Aracın yağlama, koruma, temizleme, soğutma ve sızdırmazlık olmak üzere 5 ana görevi bulunur ve bir süre sonra yağın eskimesi nedeniyle motor yağı bu görevleri yerine getirememeye başlar.

Motor yağı, metallere zarar vermeden pistonların silindir içinde rahat bir şekilde hareket etmelerini sağlar ve aracın motor yağı eksilir ya da eskirse piston hareketleri sırasında sürtünme ve dolayısıyla ısı artacağı için motorun içindeki metal parçalar birbirine kaynamaya ve yapışmaya başlar. Peugeot Citroen Ds Motor yağı belirlenen periyotlarla değişmediğinde yağ kalınlaşır ve kalınlaşan yağ yıprandırıcı bir hal alarak motorun yıpranmasına neden olur.

Yağ değişimiyle ilgili bilinen bir takım yanlış bilgiler de bulunmaktadır. Az motor yağı iyi olmadığı gibi çok yağ da motor için faydalı değildir. Çok yağ kullanıldığında artan direnç nedeniyle motorda aşırı ısı meydana gelecektir ve fazla ısı da yağın ömrünün kısalmasına neden olabilir. Silindirlere de çok miktarda yağ sıçraması sonucu, aşırı yağ yanmasına neden olur.   Bütün motor yağları da sanılanın aksine aynı değildir. Her yağın farklı bir katkı maddesi, fiziksel özelliği ve kimyasal yapısı bulunmaktadır. Bu nedenle de her araç tipine ve motor gücüne göre farklı yağların kullanılması gerekmektedir.